Jdi na obsah Jdi na menu

ME Riga 2012

21. 6. 2012

Druhý červnový víkend patřil 6. ME ve Stiga hokeji, které po odřeknutí Chorvatů za půl roku připravili Lotyši v Rize. Hrálo se v místním Olympijském centru v sousedství haly Arena Riga, kde už 5 sezón hraje KHL místní tým Dinamo Riga. Česká výprava, čítající 15 reprezentantů, byla spolu s ostatními výpravami ubytována v DODO hotelu a doprava mezi hotelem a OC byla zajištěna autobusem. Prvními soutěžemi turnaje byla v pátek klání juniorů, veteránů a žen. Jediným zástupcem klubu Stiga HC Benátky byl jako loni na MS ve Finsku Patrik Petr, který si naposledy užil soutěže juniorů (25). Spolu s Filipem Hamáčkem prošel až do finálové skupiny a ze 4. místa nastoupil v play-off právě proti němu. Hamáček ho porazil 4:1 na zápasy a oplatil mu tak vyřazení z letošního MR. Mistrem Evropy se stal Maxim Borisov (Rusko), Hamáček skončil 4. a Petr 6. V soutěži juniorských týmů (6) Češi získali bronz po vítězství nad Lotyši 6:1, titul patří Rusům. Soutěž žen (20) ovládla Viktoria Laricheva (Rusko), Marie Vargová získala bronz a její sestra Anežka skončila 7. V týmové soutěži (4) Češky v semifinále dokázaly zvítězit nad Lotyškami 4:3, ve finále podlehly Ruskám 0:8 a braly další bronz. Očekávané úspěchy přinesla veteránská soutěž (39), do které letos prvně vstoupil Jan Dryák. Ve finále zvítězil nad Janne Kokko (Finsko) a získal svůj první titul, bronz přidal Petr Turoň. Se stejným nadšením šli i do soutěže týmů (8) a svou cestu za zlatem završili Jan Dryák, Petr Turoň, Václav Pikl a Pavel Plešák vítězstvím 3:2 nad Ruskem! Zisk 6 medailí jen za pátek byl nečekaný a svůj díl chtěli proto v sobotu odevzdat i hráči v OPEN kategorii (106). Ze základních skupin postoupilo do Áčka 6 Čechů, do Béčka 3 a 1 do Céčka. Pak následovala soutěž týmů (10). Češi obsadili ve své skupině 2. místo za Ruskem, ve čtvrtfinále vyřadili Ukrajinu 13:10, v semifinále velmi smolně podlehli Lotyšsku 10:11, když Hamáček v posledním kole dostal gól v poslední vteřině, ale v zápase o 3. místo zvítězili nad Švédskem 13:9 a bylo jasné, že z Rigy žádný Čech neodjede bez medaile! Neděle měla na pořadu závěrečné boje jednotlivců. Z šestice našich zástupců v nejvyšší divizi se pouze Zdeňku Matouškovi ml. a Janu Dryákovi podařil postup do vyřazovacích bojů, zatímco Patrik Petr porážkou v posledním kole zůstal hned za jeho branami. Zatímco Dryáka vyřadil v osmifinále Ahti Lampi (Finsko) 3:4, Matoušek porazil jeho krajana Santtu Sainio 4:2 a nad jeho síly byl až ve čtvrtfinále Atis Silis (Lotyšsko) – 1:4. Titul jednoznačně získal opět Borisov před Silisem a Lampim, Matoušek 7., Dryák 14., Petr 18. atd. Mistrovství lze hodnotit maximálně pozitivně jak po stránce sportovní a pořadatelské, tak i z hlediska navázání nových přátelství a získání spousty zkušeností. Riga nám prostě zůstala pod kůží!